Kierowcy posiadający samochody z silnikiem Diesla oraz z układem Common Rail bardzo chętnie wczytują się w ciekawostki dotyczące tych mechanizmów, ponieważ wiedzą, że odpowiednia eksploatacja oraz użytkowanie diesla może sprawić, iż usterki wystąpią znacznie później, niż w przypadku złego stylu jazdy. Przeczytaj nasz tekst po to, aby wiedzieć jak zaobserwować problemy z wtryskiwaczem, i jak powinna wyglądać prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy.
Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy??
Wtryskiwacze podają paliwo,które jest zapalane za pomocą powietrza sprężonego poprzez tłok. Pamiętajcie, że na zimnym silniku konieczne jest pośrednictwo przez świecę żarową. Sterowaniem wtryskiwaczami wykonuje się poprzez komputer, który dokładnie wie, ile paliwa powinien on dodawać. Jest to zależne on stylu jazdy a także chwilowego zapotrzebowania na moc.
Ten układ pracuje wyśmienicie a także zapewnia wyjątkowe osiągi a nawet bardzo wysoką kulturę funkcjonowania. Problem jest w tym, że nie w każdym przypadku pracuje on w perfekcyjnych okolicznościach. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną problemów z wtryskiwaczem jest złej jakości paliwo.
W przypadku gdy właściciel samochodu zapomni o okresowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy niewiadomego pochodzenia, możliwe, że wystąpi awaria wtryskiwaczy.
Z wyżej wspomnianych powodów wtryskiwacz z czasem zaczyna się uszkadzać, aż całkowicie się zapychają. Usunięcie wszystkich osadów jest nieprawdopodobne bez zasięgnięcia po czyszczenie mechaniczne. Ponadto wszelki problemy z wtryskiwaczami zdarzają się zwykle przy sporym przebiegu, najczęściej o wartości powyżej 150 000 km. Oczywiście to nie jest reguła.
Jak dbać o wtryskiwacze?
Posiadaczy samochodów z pewnością ucieszy fakt, że wtryskiwacze są odporne na niewłaściwą eksploatację auta, którą jest dynamiczna jazda. Oczywiście to nie oznacza, że właściciel samochodu nie musi zmieniać swoich złych nawyków przecież inne podzespoły w samochodzie niestety nie są aż takie odporne. Aby wydłużyć żywotność tych podzespołów, pomocne jest czyszczenie wtryskiwaczy, zapobiegawcze oraz doraźne. Kierowca jest zobowiązany do kontroli stanu spryskiwaczy a także wykonywać takie czynności w momencie pojawienia się pierwszych zabrudzeń. Uważaj gdy nie posiadasz odpowiednich umiejętności, bo łatwo można zapowietrzyć układ paliwowy.
Uszkodzony wtrysk a jazda samochodem
Mechanicy często słyszą pytanie o to, czy jest możliwość jazdy samochodem który ma uszkodzony wtrysk. Niewątpliwie jazda takim samochodem będzie bardzo męcząca.
Warto również nadmienić iż dziwne dźwięki wtryskiwaczy są spowodowane zawieszonym wtryskiem diesla. Dlaczego jest to zjawisko określane przez osoby zajmujące się mechaniką jako niebezpieczne? Na zawieszenie się wtrysku wpływają zgromadzone w nim brudy. W przypadku, gdy na iglicy czy także dyszy rozpylającej znajdują się osady a także nagary. Bez wątpienia iglica nie może działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a wówczas wtryskiwacz ulega zacięciu niezależnie od pozycji, w której się znajduje. Stąd już niedługa droga do problemów z wtryskami, ponieważ zawieszenie ich w pozycji otwartej sprawia, że przepływ oleju napędowego nie ogranicza się barierą wtryskiwacza.
To są najczęściej występujące problemy z wtryskiwaczami – zobacz je!
Musisz mieć w pamięci, że uszkodzony wtryskiwacz oraz objawy, jakie silnik znosi w związku ze stukającymi wtryskami, znacznie nadwyręża działanie jednostki napędowej. Kolejna trudność, z jakim często muszą się zmierzyć użytkownicy wtrysków to lejące wtryski. Co mogą uczynić w naszym aucie? Najczęściej w wyniku nieszczelnych wtryskiwaczy dochodzi do pęknięcia głowicy, gdyż jej temperatura jest za bardzo wysoka.