Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest powszechnie używany podczas tworzenia fundamentów, stropów albo schodów. Jednak dzięki zmianom formy miksów betonowych możliwe jest również otrzymanie tworzyw o wyjątkowych właściwościach. Przy użyciu takiego betonu można wytwarzać elementy, które mają za zadanie pełnić rolę na przykład dekoracji.
Co wiemy o betonie zwykłym?
Beton zwykły jest przeważnie używany do robienia elementów konstrukcyjnych jak na przykład ściany osłonowe albo pustaki, w deskowaniach a także jako wylewki. Mimo tego, że ten rodzaj betonu jest wytrzymały to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie powinno się wykonywać w zimie.
Do produkcji tego rodzaju betonu, stosuje się kruszywo naturalne takie jak żwir albo kruszywo łamane jak na przykład granit.
W nawiązaniu do norm europejskich, które opisują beton zwykły jako tworzywo o gęstości od 2000 do 2600 kg/m3, to ta terminologia obejmuje również betony o indywidualnych cechach – np. betony wodoszczelne, betony drogowe albo betony hydrotechniczne.
Co to są i jakie istnieją klasy betonu?
Każdy typ betonu ma określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i w ten sposób betony ciężkie posiadają literę „C” a lekkie „LC”.
W klasie betonu poza literą są też liczby i określają one wspomnianą wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich a także zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast mają zakres od LC8/9 do LC 80/88.
Wobec tego jeżeli chcemy postawić dom to zazwyczaj będziemy musieli sięgnąć po beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.
Jakie są rodzaje betonu?
W sklepach można nabyć dużo różnych rodzajów betonu, jest ich co najmniej kilkanaście i każdy z nich różni się trochę mieszanką, a w konsekwencji gęstością i też zastosowaniem.
Wyodrębnić możemy takie betony jak konstrukcyjny, polimerowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny oraz ze zbrojeniem rozproszonym.
Dla przykładu beton samozagęszczalny zazwyczaj będzie wykorzystywany do zrobienia elementów żelbetowych, które przyjmują trudne figury lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości zastosowania wibratorów, które mają za zadanie je utwardzić.
Beton hydrotechniczny natomiast podczas wznoszenia konstrukcji służących formowaniu zasobów wodnych. Jest to spowodowane tym, że charakteryzuje się niezwykle dużą odpornością na zawilgocenie, mróz i wypłukiwanie.
Beton architektoniczny znowu będzie wysoce często spotykany do wykańczania pomieszczeń dlatego, że jest on niesamowicie solidny a mimo wszystko estetycznie się prezentuje. Częściom stworzonym z betonu architektonicznego można nadać każdą formę, strukturę i barwę.
Jak widzicie istnieje dużo różnych typów betonu i zanim dokonacie wyboru powinno zainteresować się jaki model będzie nam potrzebny. Warto również zatroszczyć się o to, żeby producent tego tworzywa był zaufany, a takiego z pewnością znajdziecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z profesjonalnych producentów betonu, na przyład Polgravel – beton i z pewnością nie rozczarujecie się zamawiając od nich mieszankę.